سفرهای راهیان نور در کلام امام خامنه ای

از ما، عمل چندانی نخواسته اند! مهم تر از عمل کردن، "عمل نکردن" است! تقوا یعنی "عمل گناه را مرتکب نشدن!
همه میپرسند چه کار کنیم؟ من میگویم: بگویید چه کار نکنیم؟
و پاسخ اینست:گــــــــنــــــــــــاه نــــکــنــیــد.شاه کلید اصلی رابطه با خدا " گــنــاه نــکــردن " است.

آيت الله بهجت

سفرهای راهیان نور در کلام امام خامنه ای

راهیان نور امام خامنه ای

جهاد و مبارزه‌ جانانه‌ و غریبانه‌ ملت‌ ایران‌ در طول‌ هشت‌ سال‌ دفاع‌ مقدس‌ با دشمنی‌ كه‌ مورد حمایت‌ بی‌دریغ‌ شرق‌ و غرب‌ بود، بعنوان‌ یك‌ ارزش‌ والا و یكی‌ از مؤلفه‌های‌ شخصیت‌ ملت‌ ایران‌ باید حفظ و ارج‌ نهاده‌ شود...

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

بیانات در دیدار مردم مریوان 88/02/26

منطقه‏ ى مریوان - این شهر و این مردم و این مناظر و این مناطق حساس - براى من یكى از خاطره‏ انگیزترین مناطق كردستان و غرب كشور است. خداوند متعال را سپاسگزارم كه بار دیگر توفیق پیدا كردم به این سرزمین سرشار از شكوه دلاورى و زیبائى طبیعى و مالامال از احساس محبت و وفادارى كه در گذشته هم من اینها را در این منطقه تجربه كرده‏ام، بار دیگر سفر كنم.

بیانات در اجتماع مردم دشت آزادگان، سوسنگرد، بستان، حمیدیه  و هویزه و كاروانهاى راهیان نور، در منطقه ى دهلاویه  05/ 01/ 85
لحمدللَّه ربّ العالمین والصّلاة والسّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى القاسم محمّد و على اله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین المعصومین سیّما بقیةاللَّه فى الأرضین.
براى من مایه ى افتخار و سربلندى است كه در این نقطه، در جمع شما راهیان نور و مجموعه ى عشاق دل باخته ى یاد شهیدان حضور داشته باشم. به همه ى برادران و خواهران عزیزى كه در این منطقه سكونت دارند و همین طور به شما برادران و خواهران عزیزى كه از نقاط مختلف كشور براى تكریم شهیدان به این نقطه آمده اید، سلام عرض مى كنم.
اگر این شهیدان عزیز نمى بودند و چنانچه این مردم مؤمن در این منطقه، سدِ راه دشمن نمى شدند، سرنوشت ایران عزیز و اسلامى چیز دیگرى مى شد. امروز و فردا و فرداها این ملت و این كشور، مرهون فداكارى شهیدان عزیزى است كه این منطقه ى عظیم را با جسم و جان خود محافظت كردند، استقلال كشور را حفظ كردند و عزت این ملت را حفظ كردند.


بیانات در جمع راهیان نور و قشرهاى مختلف مردم اندیمشك در پادگان دوكوهه
اجتماع عظیمى كه در این نقطه برجسته تاریخى تشكیل شده است ، نشانه بزرگى از قدرشناسى ملت ایران است . از اطراف كشور مردان ، زنان ، پیران و جوانان كه به این نقطه و دیگر نقاطى كه در تاریخِ جنگ تحمیلى ، نقاط برجسته و فراموش نشدنى بوده اند، شتافته اند و در حقیقت ، یاد آن جوانان ، رزمندگان ، دلاوران و مؤمنانى را كه كشور و تاریخ و ملت ما همواره مدیون آنهاست ، گرامى داشته اند. البته لازم است با قلب و زبان از مردم عزیزى كه امروز از شهرهاى دزفول ، اندیمشك و شوش در این جلسه بزرگ شركت كرده اند و همچنین از بقیه هم میهنان ایرانى ما كه از سرتاسر نقاط كشور به این جا آمده اند، سپاسگزارى كنم .

بیانات در دیدار با مردم در شلمچه
امروز شركت من در مجموعه‌ی زایران خاك خونین شلمچه، برای بزرگداشت یاد و نام شهیدان عزیز و مردان بزرگی است كه با خون خود، با جهاد و همت خود، با عزم و اراده‌ی خود، نام شلمچه و خرمشهر و خوزستان و ایران را در تاریخ، بلند كردند.
ملت ایران در دورة معاصر، هر چه عظمت و عزت در دنیا دارد، به بركت خون رزمندگانی است كه در این سرزمین‌های خونین، حضور پیدا كردند و جان خود، سلامت و جوانی خود را برای اسلام، برای ملت و میهن‌شان در طبق اخلاص گذاشتند و تقدیم كردند. ایران، امروز هر چه دارد و در آینده هر چه بدست بیاورد، به بركت خون این شهیدان است. اگر این شهدایی كه شلمچه، یادگار آنها و این بیابان‌های خونین، حامل نشانه‌های آنهاست، نبودند، امروز در این كشور، از استقلال ملی، از شرف ملت، از اسلام و از هیچ چیز ایرانی، نشان برجسته‌یی نبود؛ اینها در مقابل دشمن مهاجمی كه بدون كمترین ملاحظه‌یی به مرزهای جغرافیایی و مرزهای ملی و مرزهای اعتقادی حمله كرده بود، ایستادند.

http://www.sahebzaman.org/images/stories/agha-emam/aqa-rahian.jpg

بیانات در دیدار جمعى از رزمندگان، ایثارگران و فرماندهان دوران دفاع مقدس‏
جلسه‏ى بسیار شیرین و اثرگذار و پُراهمیتى است. كلمه كلمه‏ى این خاطرات براى تاریخ ما و سرگذشت پُرفراز و نشیبِ این ملت بزرگ، جزو جذابترین بخشها به حساب مى‏آید. خیلى استفاده كردیم؛ خیلى لذت بردیم. از همه‏ى عزیزانى كه خاطرات خودشان را بیان كردند و همچنین از كسانى كه این مراسم و جلسه‏ى امروز را تدارك دیدند و مدیریت كردند، و از همه‏ى شما عزیزانى كه یادگاران پُرشكوهترین روزهاى تاریخ اخیرِ این كشورید و در اینجا حضور دارید، صمیمانه تشكر میكنیم.
دو مقوله را از هم جدا كنید؛ هر كدام از اینها حرف و گفت فراوانى مى‏طلبد. یك مقوله، مقوله‏ى مربوط به مسئله‏ى دفاع مقدس است؛ این دفاع مقدس و دوران هشت‏ساله، مثل جنگهاى معمولى و بقیه‏ى جنگهاى دنیا نیست؛ بلكه خصوصیاتى دارد.


بیانات در دوكوهه
اجتماع عظیمى كه در این نقطه برجسته تاریخى تشكیل شده است ، نشانه بزرگى از قدرشناسى ملت ایران است . از اطراف كشور مردان ، زنان ، پیران و جوانان كه به این نقطه و دیگر نقاطى كه در تاریخِ جنگ تحمیلى ، نقاط برجسته و فراموش نشدنى بوده اند، شتافته اند و در حقیقت ، یاد آن جوانان ، رزمندگان ، دلاوران و مؤمنانى را كه كشور و تاریخ و ملت ما همواره مدیون آنهاست ، گرامى داشته اند.
هم زمان و هم مكان بسیار حساس است . زمان ، یادآور نهضت عظیم و فراموش نشدنى حسین بن على (علیه السّلام ) است. مكان هم پادگان دوكوهه است كه عاشوراییانِ زمان ما، جوانان از جان گذشته و دلاور ما، در طى سالهاى متمادىِ دفاع مقدس ، در همین جا اجتماع كردند؛ در همین حال و هوا، عزم و تصمیم مردانه و مؤمنانه خود را بر دفاع از این كشور به مرحله عمل درآوردند. این پادگان و سرزمین شاهد فداكاریها، اخلاصها، ایمانها و روحیه هاى مالامال از امواج صفا و طراوتى است كه از جوانان مؤمن بسیجى و فداكار بروز كرده است .


شلمچه- 08/01/78
من این سرزمین را یك سرزمین مقدس می دانم. اینجا نقطه ای است كه ملائكه الهی كه شاهد فداكاری مخلصانه این شهدای عزیز بودند ، به اینجا تبرك می جویند. اینجا متعلق به هر كسی است كه دلش برای اسلام و برای قران می تپد. اینجا متعلق به همه ملت ایران است .
این مساله كاروان راهیان نور حافظ افتخارات و نقطه عطف سربلندی و عزت ملت است.
این سرزمین نور ، محل تلاقی زمین و آسمان و معراج شهیدانی است كه از اوج انسانیت تا ملكوت اعلای  الهی پر كشیدند.

بیانات 25/4/71
- فعالیتی كه شما دوستان عزیز  و برادران و خواهران در زمینه هدایت و تشكیل كاروان های راهیان نور و خدمات به آنها و دوش گرفتن این كار بزرگ انجام می دهید، حقاً در خور ستایش و تمجید و تشكر است ...
- این مساله( كاروانهای راهیان نور) حائز عناصر سازنده واقعی است و در این جمله خلاصه می شود كه بگوییم حفظ افتخارات و نقطه های سربلند و عزت یك ملت است، این چیز خیلی مهمی است .
- حفظ آثار جنگ در بعضی از شهر ها و مناطق جنگی در شمار وظایف مهم كنونی است.

بیانات 23/6/86
برای من مایه افتخار و سربلندی است كه در این منطقه ، در جمع شما راهیان نور و مجموعه عشاق دل باخته یاد شهیدان حضور داشته باشم.

شاید بسیاری از شما جوانان عزیز ، دوران  دفاع مقدس را درك نكردید. در آن دوران نتوانستید ، نبودبد كه بیایید وسط آن میدان، اولا باید با اوضاع داوطلبان و جوانان مومن آن روز همه آشنا شوند ، مخصوص شما نیست.

من به جوانان امروز ، بخصوص جوانان موكدا توصیه می كنم ، كتابهایی را كه شرح و گزارش گوشه ای از جنگ 8 ساله است قدر بدانند و آنها را بخوانند ، زیرا حقایق زیادی در آن كتابها بازگو شده