در مسیـر بصیــرت | وِیژه راهیان نور

  آقای قاضی به شاگردان خود دستور می دادند این دعا را در قنوت نمازهایشان بخوانند: اللهم ارزقنی حبّک و حبّ ما تحبه، و حبّ من یحبّک، والعمل الذی یبلغنی الی حبّک واجعل حبّک احبّ الاشیاء إلی. "

در مسیـر بصیــرت | وِیژه راهیان نور

نمونه هایی از طرح سوال ویژه راهیان نور

  قبل از اردو چند موضوع مهم و بحث بر انگیز را انتخاب کنید و روی آنها کمی مطالعه کنید تا بتوانید پیرامون هر کدام از این موضوعات 5 تا 10 دقیقه در اتوبوس صحبت کنید پس از صحبت شما ، جمع را به شرکت در بحث دعوت کنید تا به نتیجه مطلوب برسید . مثلاً من به عنوان مسئول فرهنگی اتوبوس 10 دقیقه در مورد اینکه “چرا به جنوب میرویم؟” صحبت میکنم و بعد نظرات حاضران را جویا می شوم و بدین ترتیب بحث جریان خواهد گرفت.

 

 چرا به جنوب می‌رویم؟


طرح سوال آغازین
در طی این اردو با طرح بحث هایی مختصر و در حد چند دقیقه در خدمتتان خوهیم بود. در ابتدای اردو مهمترین بحثی که باید قبل از حضور در مناطق جنگی برایمان حل شود این است که هدف از رفتن به این مناطق چیست؟ چرا هر ساله فوج فوج جمعیت به این مناطق که به ظاهر جز خاک و بیابان چیزی در آن دیده نمی‌شود می‌روند؟
پاسخ سؤال را باید در اتفاقاتی که در طول یک دهه در این مناطق افتاد جستجو کرد؛ اتفاقاتی که ده سالی که  این مناطق را از مکان‌های دیگر متمایز کرده و تبدیل به یک پیام، فرهنگ و کانون نشر مکتب اسلام ناب تبدیل نمود. یعنی امروز اگر در هر جایی از این مناطق سخن به میان می‌آید دیگر یک منطقه جغرافیایی به ذهن نمی‌رسد بلکه بلافاصله یک پیام به ذهن می‌رسد.
در این مناطق چه اتفاقی افتاد و پیام این مناطق چه بود؟ در این بحث که اولین بحث ماست، ما قصد نداریم به این سوالات پاسخ بدهیم بلکه صرفاً می‌خواهیم سوالاتی را طرح کنیم. چرا که در طول اردو تا حدی این مسائل مطرح خواهد شد.


شتاختن انسان‌های موفق در دو نوع جهاد
ابتدائاً اشاره می کنیم به روایت معروفی از پیامبر اکرم (ص) که هنگامی که رزمندگان اسلام از یکی از غزوه ها و بعد از کلی شمشیر زدن و خستگی بر می گشتند به آنان گفتند باب جهاد اصغر بسته شد اکنون نوبت جهاد اکبر است.
ویژگی مهم این مناطق در این بود که انسانهایی را در خود جا داده بود که در هر دو باب جهاد اصغر و جهاد اکبر بهترین و موفق ترین بودند. جبهه و مناطق جنگی هم بهترین افراد را به سوی خود می کشاند و هم افرادی که احیاناً بهترین نبودند یا حتی جزء خوب ها نبودند نیز وقتی به اینجا می آمدند بهترین می شدند.
افرادی تربیت شدند که در جنبه فردی،  توانستند تمام ویژگیهای انسان کامل و تمام سجایا و فضیلت های اخلاقی را در خود ظهور دهند. ما بسیار شنیده ایم و ان شا الله در این سفر نیز خواهیم شنید که نوجوان شهیدی، وقتی گناهان روزمره خود را می شمرد می گوید که من امروز گناهم این بود که پس از یک شوت خوب در بازی فوتبال خوشحال شدم. یعنی چه؟ یعنی اینکه به مرحله ای رسیده بودند که حتی کوچکترین خودبینی یا غروری را هم تحمل نمی کردند.
یا حتماً روایت فتح را دیده اید که شهید مهرداد عزیزاللهی با 13 سال سن، وقتی مصاحبه کننده از وی می پرسد اینجا در طی این چند ماه چه کرده اید می گوید ما هیچ نکردیم و هر چه بود خدا کرده است. یعنی می شد همان حرفی که شهید چمران می گوید: دیگر هیچ منی از من وجود ندارد و هر چه هست خداست. دیگر اصلا منی دیده نمی شود. چه شد که این انسان‌های پاک به این مناطق آمدند؟ مشخص می شود که در جهاد نکاتی هست که خوبان به گرد آن جمع می آیند. و چه شد که جبهه انسانهایی را که اینطور نبودند را نیز همانگونه پرورش داد؟ و اینکه انسانهایی که به درجه ای رسیدند که توانستند در معشوق و الله خود ذوب شوند چه ویژگیهایی داشتند و ما اگر بخواهیم آنگونه باشیم باید چه کنیم؟
مثالهای بسیار زیاد دیگری و اتفاقات دیگری که نشان از تحولات عظیم روحی در افرادی می داد که به جبهه آمده بودند. این مناطق چه کرده بود که افرادی که اینجا می آمدند یا محکمترین افراد در مقابله با هوای نفس و گناه بودند و یا اگر نبودند می شدند.
بنابراین اولین ویژگی مهم این مناطق انسانهایی بود که توانستند اخلاق را در خود حاکم کنند و اراده ای در خود به وجود آورند که تضمین عملی برای پایبندی به اخلاق بود.
شناخت رمز موفقیت در گسترش پیام اسلام ناب و جذب مستضعفان
ویژگی دوم، این مناطق، این بود که توانست الگوی بسیار زیبایی از جهاد اسلامی ارائه کند. اتفاقات اواخر دهه 50 و اوایل دهه شصت نشان داد که اسلام ناب چگونه با به کارگیری، مسلمانان مجاهد و مومن، به جنگ با مستکبران بر می خیزد و برابر آنان پیروز می‌شود و قدرتمند ترین نیروهای نظامی را شکست می‌دهد و در عین حال قلب‌ها را تسخیر می کند.
ما آمده ایم تا این سوال برایمان حل شود که چگونه رزمندگان اسلام توانستند با کمترین امکانات، در جنگی تمامی استکبار و قدرت های جهانی و بسیاری از کشورهای دنیا در آن علیه ما بودند پیروز شوند. آیا این اتفاق غیر عادی نیست؟ چون می دانید که در جنگ ما فقط از 18 کشور اسیر داشتیم . حال بماند که از چند کشور حضور داشتند در جنگ یا اینکه چند کشور کمک مالی یا تسلیحاتی یا دیپلماتیک به عراق می کردند. آمده ایم تا ببینیم که چه شد که نه تنها ما در این جنگ شکست نخوردیم بلکه از برکات این جنگ بود که حزب الله در لبنان و انتفاضه در فلسطین و جنبش های دیگر در اقصی نقاط جهان شکل می گیرد و سخنی که شهدا در دفاع مقدس در غربت و بدون داشتن رسانه ای می گفتند امروز در  جای جای دنیا تکرار می شود جبهه مقاومت جهانی از انقلاب ما و از دفاع مقدس ما در حال شکل گیری است. دفاع مقدس چه کرد که اسرائیلی که تمام اعراب را در مدت کوتاهی شکست می دهد پس از 33 روز نبرد با حزب الله یا 22 روز نبرد با حماس در غزه شکست می خورد. مگر این همان اسرائییل بلکه قویتر از آن نبود؟ پس چه تغییری در حزب الله اتفاق افتاده است؟
آمده ایم تا ببینیم این چه فرهنگی بود که دل همه مستضعفان جهان را به خود مجذوب کرد؟ فرهنگ و پیام مجاهدان در این جنگ چه بود که به قول سعید قاسمی در کردستان، ما از بین  جبهه مقابل یارگیری می کردیم؟ یعنی افرادی که با آنها می جنگیدیم عاشق فرهنگ ما می شدند. مگر چنین چیزی ممکن است؟ این مناطق و اتفاقات آن و پیامدهای آن اتفاقات گفت: بله ممکن است. آمده ایم تا ببینیم انسانهایی که تواستند به خدا برسند چه کردند که توانست این فرهنگ را نیز رواج دهند؟ و امروز ما که این همه امکانات داریم برای تبلیغ اسلام چرا موفق نیستیم؟ معلوم می شود که شهدا برگ برنده ای داشتند که چیزی غیر از امکانات و بودجه بود و با آن بسیار بیشتر از ما موفق بودند.
این ها همه نشان از آن داشت که می توان در فرهنگ جبهه و رزمندگان جبهه، چکیده ای از فرهنگ و اخلاق برگرفته از اسلام ناب محمدی را پیدا کرد. تنها این فرهنگ است که می تواند چنین دل انسانها را به دست آورد. اما این که این فرهنگ چیست بادی در این مسیر بشناسیم.
توسل به این خاک مقدس برای توبه
و بالاخره ما آمده‌ایم تا پس از شناخت این راه ناتمام رزمندگان، با توسّل به این خاک‌های مقدس، راهی برای بازگشت به خویشتن خویش و توبه و انابه بر خود باز کنیم. آمده ایم تا به خون شهیدان و به پیکرهای بی سر، بی دست و تکه های بدن بهترین، مخلص ترین و بی ریا ترین انسانها و بندگان خدا که مطمئناً در این خاک هستند توسل کنیم تا شاید اراده ی محکمی پیدا کنیم و بتوانیم قدرت دوری از گناهان در خود ایجاد کنیم. آمده ایم تا هم شهدا را بشناسیم و راهشان را ادامه دهیم...
نتیجه گیری
ما آمدیم تا بفهمیم رابطه جهاد اکبر و جهاد اصغر با  پرورش انسانهای پاک چیست که تمام خوبان به اینجا می آمدند و در این فضا بدها هم خوب می شدند. آمده ایم تا رمز نفوذ حدکثری تبلیغ اینان را بففهمیم و آمدیم تا با توسل به شهدا و قرار گرفتن در این فضای معطر به کمال برسیم و راه شهدا را ادامه بدهیم.
 

 برای دریافت نمونه هایی دیگر از این گونه طرح بحث ها می توانید فایل متنی زیر را دنلود نمایید.