آبروی مؤمن امانت الهی است

ماها اجیریم، می فهمی اجیر یعنی چی؟
اجیر به کسی گفته می شود که مزد و پاداشش را قبلا گرفته و الان جز اطاعت هیچ کاری نباید بکند؛
ماها اجیر امام زمانیم. مزد و پاداشمان، بودن در این دوران و خدمت کردن به این حکومت اسلامی است. به هیچ چیز فکر نکنیم به جز اینکه اجیر امام زمانیم.

آيت الله بهجت

آبروی مؤمن امانت الهی است

علامه جوادی آملی

خداوند مؤمن را آزاد آفرید اما به او اجازه نداد كه آبروی خودش را ببرد، خودش را ذلیل و فرومایه كند. آبروی ما مثل مال نیست كه هر جا بخواهیم صرف بكنیم آبروی ما حقّ الله است و ما امین‌الله هستیم، آبروی مؤمن امانت الهی، كرامت الهی و عزّت الهی است نزد ما...

 

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

حضرت آیت الله جوادی آملی در اولین درس اخلاق هفتگی خود در سال جدید به شرح مسائل مهم عقیدتی پرداختند . گزیده ای از این سخنان از نظرتان می گذرد.

در ایام شهادت صدیقه كبری فاطمه زهرا (صلوات الله و سلامه علیها) هستیم این ایام منتسب به وجود مبارك آن بانوی دو عالَم(سلام الله علیها) است، این ماتم را به پیشگاه ولیّ عصر(ارواحنا فداه) تعزیت عرض می‌كنیم ، امیدواریم كه همه ما مشمول شفاعت خاندان عصمت و طهارت باشیم. حضرت فرمود: هر روزی كه انسان گناه نكند روز عید است، زیرا عید از عود و رجوع الی الله است ، در هر زمانی كه انسان از گناه نجات پیدا كرد معلوم می‌شود رجوع الی الله دارد و اگر ـ خدای ناكرده ـ آلوده به گناه شد از قرب الهی دور است.

افراد از نظر تقرّب به خدای سبحان دو قسم‌اند. خدای سبحان خود را به همه ما نزدیك معرفی كرد ولی افراد از نظر تقرّب به خدای سبحان دو قسم‌اند بعضی نزدیك‌اند بعضی دور، آنها كه نزدیك‌اند مقرّبان‌اند آنها كه دورند با اینكه خدا به آنها نزدیك است مع‌ذلك ﴿یُنَادَوْنَ مِن مَكَانٍ بَعِیدٍ﴾، قُرب و بُعد معنوی نظیر قرب و بعد مادی نیست، قرب و بُعد مادی اضافه متوافقةالأطراف است یعنی اگر الف به باء نزدیك بود باء هم به الف نزدیك است ولی در قرب و بعد معنوی ممكن است متخالفةالافراد باشد یعنی الف به باءنزدیك باشد ولی باء از الف دور باشد چون فاصله زمانی و زمینی و امثال ذلك نیست.

انسان دارای یك هویّت كریمانه است 

خداوند در قرآن اصلی را بیان كرد و آن اصل این است كه انسان دارای یك هویّت كریمانه است. نشان این اصل آن است که در جریان تبیین خلقت كه به شیطان فرمود چرا سجده نكردی در برابر كسی كه من او را با دو دستم خلق كردم ﴿لِمَا خَلَقْتُ بِیَدَیَّ﴾ با اینكه ذات اقدس الهی منزه از دست است فرمود من انسان را با دو دست خلق كردم .

در روایت آمده که خداوند فرمود من اگر چیزی را بخواهم به بندگانم بدهم با دو دست می‌دهم یعنی هم فراوان، هم با احترام، اگر ما خواستیم چیزی را به كسی بدهیم خواستیم او را تكریم كنیم با دو دست عطا می‌كنیم خدا وقتی چیزی را به بندگانش عطا می‌كند با احترام عطا می‌كند نه با تحقیر نه با منّت گذاشتن، منّت‌های الهی تنها درباره فرستادن انبیاست ، این همه نعمت‌هایی را كه خدا به ما داد و می‌دهد هرگز از آنها به عنوان منّت یاد نكرده است .

حفظ آبرو و کرامت انسانی، از وظایف اصلی مومنین 

ما موظفیم كه این كرامت را حفظ كنیم اینها برای ما نیست ، آبروی مؤمن امانت اوست ، مثل مال نیست كه هر جا بخواهد صرف كند ، مرحوم كلینی(رضوان الله علیه) از اهل بیت نقل كرد كه فرمودند: خداوند مؤمن را آزاد آفرید اما به او اجازه نداد كه آبروی خودش را ببرد، خودش را ذلیل و فرومایه كند. آبروی ما مثل مال نیست كه هر جا بخواهیم صرف بكنیم آبروی ما حقّ الله است و ما امین‌الله هستیم، آبروی مؤمن امانت الهی، كرامت الهی و عزّت الهی است نزد ما.