توصیه آیت الله بهجت برای زیارت امام رضا(ع)

 هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست؛ هیچ ذکر عملی هم بلاتر از ترک معصیت به قول مطلق بدون مراقبه داعمیه صورت نمی گیرد

آیت الله بهجت 

توصیه آیت الله بهجت برای زیارت امام رضا(ع)

آیت الله بجهت و زیارت امام رضا

« أ أدخل يا حجة الله: اي حجت خدا، آيا وارد شوم؟»به قلبتان مراجعه كنيد و ببينيد آيا تحولي در آن به وجود آمده و تغيير يافته است يا نه؟ اگر تغيير حال در شما بود، حضرت عليه السلام به شما اجازه داده است. اذن دخول حضرت سيدالشهداء عليه السلام گريه است، اگر اشك آمد امام حسين عليه السلام اذن دخول داده اند و وارد شويد..

 

زيارت امام رضا عليه السلام از زيارت امام حسين عليه السلام بالاتر است، چرا كه بسياري از مسلمانان به زيارت امام حسين عليه السلام مي روند. ولي فقط شيعيان اثني عشري به زيارت حضرت امام رضا عليه السلام مي آيند.

« أ أدخل يا حجة الله: اي حجت خدا، آيا وارد شوم؟»

به قلبتان مراجعه كنيد و ببينيد آيا تحولي در آن به وجود آمده و تغيير يافته است يا نه؟ اگر تغيير حال در شما بود، حضرت عليه السلام به شما اجازه داده است. اذن دخول حضرت سيدالشهداء عليه السلام گريه است، اگر اشك آمد امام حسين عليه السلام اذن دخول داده اند و وارد شويد.

اگر حال داشتيد به حرم وارد شويد. اگر هيچ تغييري در دل شما به وجود نيامد و ديديد حالتان مساعد نيست، بهتر است به كار مستحبي ديگري بپردازيد. سه روز روزه بگيريد و غسل كنيد و بعد به حرم برويد و دوباره از حضرت اجازه ورود بخواهيد.

بسياري از حضرت رضا عليه السلام سؤال كردند و خواستند و جواب شنيدند، در نجف، در كربلا، در مشهد مقدس،- هم همين طور - كسي مادرش را به كول مي گرفت و به حرم مي برد. چيزهاي عجيبي را مي ديد.

ملتفت باشيد! معتقد باشيد! شفا دادن الي ماشاءالله! به تحقق پيوسته. يكي از معاودين عراقي غده اي داشت و مي بايستي مورد عمل جراحي قرار مي گرفت. خطرناك بود، از آقا امام رضا خواست او را شفا بدهد، شب حضرت معصومه عليهاالسلام را در خواب ديد كه به وي فرمود:

«غده خوب مي شود. احتياج به عمل ندارد!» ارتباط خواهر و برادر را ببينيد كه از برادر خواسته خواهر جوابش را داده است.

همه زيارتنامه ها مورد تأييد هستند. زيارت جامعه كبيره را بخوانيد. زيارت امين الله مهم است. قلب شما- اين زيارات را بخواند. با زبان قلب خود بخوانيد. لازم نيست حوائج خود را در محضر امام عليه السلام بشمريد. حضرت عليه السلام مي دانند! مبالغه در دعاها نكنيد! زيارت قلبي باشد. امام رضا عليه السلام به كسي فرمودند:

«از بعضي گريه ها ناراحت هستم!»

يكي از بزرگان مي گويد، من به دو چيز اميدوارم اولاً قرآن را با كسالت نخوانده ام. بر خلاف بعضي كه قرآن را آنچنان مي خوانند كه گويي شاهنامه مي خوانند. قرآن كريم موجودي است شبيه عترت.

ثانياً در مجلس عزاداري حضرت سيدالشهداء گريه كرده ام.

حضرت آيت الله العظمي بروجردي رحمة الله مبتلا به درد چشم شدند، فرمودند:

«در روز عاشورا مقداري از گِلِ پيشاني عزاداري امام حسين عليه السلام را بر چشمان خود ماليدم، ديگر در عمرم مبتلا به درد چشم نشدم و از عينك هم استفاده نكردم!

پس از حادثه بمب گذاري در حرم مطهر حضرت رضا عليه السلام حضرت به خواب كسي آمدند، سؤال شد.

«در آن زمان شما كجا بوديد؟ فرمودند: كربلا بودم.»

اين جمله دو معني دارد:

معني اول اين كه حضرت رضا عليه السلام آن روز به كربلا رفته بودند.

معني دوم يعني اين حادثه در كربلا هم تكرار شده است. دشمنان به صحن امام حسين عليه السلام ريختند و ضريح را خراب كردند و در آن جا آتش روشن كردند!

كسي وارد حرم حضرت رضا عليه السلام شد، متوجه شد سيدي نوراني در جلوي او مشغول خواندن زيارتنامه مي باشد، نزديك او شد و متوجه شد كه ايشان اسامي معصومين - سلام الله عليهم - را يك يك با سلام ذكر مي فرمايند. هنگامي كه به نام مبارك امام زمان ـ عجل الله تعالي فرجه الشريف ـ رسيدند سكوت كردند! آن كس متوجه شد كه آن سيد بزرگوار خود مولايمان امام زمان- سلام الله عليه و ارواحنا له الفداء- مي باشد.

حرف آخر اين كه: عمل كنيم به هر چه مي دانيم. احتياط كنيم در آنچه خوب نمي دانيم. با عصاي احتياط حركت كنيم.

در همين حرم حضرت رضا عليه السلام چه كراماتي مشاهده شده است. كسي در رؤيا ديد كه به حرم حضرت رضا عليه السلام مشرف شده و متوجه شد كه گنبد حرم شكافته شد و حضرت عيسي و حضرت مريم عليهماالسلام از آنجا وارد حرم شدند. تختي گذاشتند و آن دو بر آن نشستند و حضرت رضا عليه السلام را زيارت كردند.

روز بعد آن كس در بيداري به حرم مشرف گرديد. ناگهان متوجه شد حرم كاملاً خلوت مي باشد! حضرت عيسي و حضرت مريم عليهماالسلام از گنبد وارد حرم شدند و بر تختي نشستند و حضرت رضا عليه السلام را زيارت كردند. زيارت نامه مي خواندند. همين زيارت نامه معمولي را مي خواندند! پس از خواندن زيارتنامه از همان بالاي گنبد برگشتند. دوباره وضع عادي شد و قيل و قال شروع گرديد حال آيا حضرت رضا عليه السلام وفات كرده است؟

حرف آخر اين كه: عمل كنيم به هر چه مي دانيم. احتياط كنيم در آنچه خوب نمي دانيم. با عصاي احتياط حركت كنيم.


منبع: كتاب به سوي محبوب، و كتاب برگي از دفتر آفتاب. آية الله بهجت