انقلاب اسلامی ایران زمینه ساز ظهور

اگر مهدويت نباشد، معنايش اين است كه همه‌ى تلاش انبياء، همه‌ى اين دعوتها، اين بعثتها، اين زحمات طاقت‌فرسا، اينها همه‌اش بى‌فايده باشد، بى‌اثر بماند. بنابراين، مسئله‌ى مهدويت يك مسئله‌ى اصلى است؛ جزو اصلى‌ترين معارف الهى است. لذاست كه در همه‌ى اديان الهى هم تقريباً - حالا تا آنجائى كه ما اطلاع داريم - يك چيزى كه لبّ و معناى حقيقى آن همان مهدويت است، وجود دارد، منتها به شكلهاى تحريف شده، به شكلهاى مبهم، بدون اينكه درست روشن باشد كه چه ميخواهند بگويند.

نایب امام زمان، امام خامنه ای

انقلاب اسلامی ایران زمینه ساز ظهور

مقدمه ظهور

  این انقلاب همواره در پناه خداوند متعال و زیر سایه ی حضرت ولی عصر(عج) تا به حال توانسته است پستی و بلندی های ناشی از فتنه و فتنه گران را با موفقیت طی نموده و از این به بعد هم به حمد الهی خواهد توانست با برقراری صلح و عدالت زمینه ساز ظهور ولی نعمت و مولایمان باشد.

 

 

انتظار قيام يک مصلح بزرگ جهاني، انتظار انقلاب و دگرگوني و تحولي است که وسيع‌ترين و اساسي‌ترين انقلاب‌هاي انساني در طول تاريخ بشر است. انقلابي که عمومي، همگاني و جهاني است و تمام شئون و جوانب زندگي انسان‌ها را شامل مي‌شود، در اين ميان، انقلابي که بيش از هر انقلاب ديگري در مسير انقلاب جهاني حضرت مهدي (عج) ولو در سطح منطقه‌اي و ملي قدم نهاده است، انقلاب اسلامي ايران مي‌باشد. انقلاب اسلامي ايران، نمونه و الگوي بسيار کوچکي از حکومت عدل و داد حضرت مهدي (عج)‌ است. مباني فکري و نظري، اهداف و عوامل ايجاد کننده انقلاب، رهبري و چشم انداز آينده‌ آن چيزي است که اين دو انقلاب را بيش از پيش به هم شبيه مي‌سازد و انقلاب اسلامي ايران در جايگاه نمونه کوچکي از انقلاب جهاني حضرت مهدي (عج) مطرح مي‌گردد.(۱)
این موجی که امروز کشورهای عربی را فرا گرفته (قیام مردم تونس ؛ مصر،اردن و...)، از دریای بیکران انقلاب اسلامی ایران است و دنیای امروز دنیایی است که اسلام در برابر غرب قیام کرده و شیعه وسنی در کنار هم در برابر استبداد قیام کرده اند و کم کم راه برای پیروزی اسلام باز خواهد شد و اینها همه زمینه ساز ظهور و قیام حضرت حجت(عج) است. وقوع انقلاب اسلامی ایران به خواست خداوند و به دست امام خمینی (ره) یکی از اتفاقاتی بود که شگفتی نه تنها جهان اسلام بلکه تمامی جهانیان را برانگیخت. حتی برخی نزدیکان امام هم ایشان را از ادامه ی مسیری که انتخاب نموده بودند منع می کردند؛ اما همگان دیدند که این مرد بزرگ یکه و تنها و فقط به پشتیبانی مردمی که زخم خورده ی شاه ملعون بودند، چنان انقلابی برپا کردند که انگشت تعجب همگان به دهان ماند و همین انقلاب زمینه ساز انقلاب های دیگری در سطح جهان گردید. در طی این چندین و چند سال دشمنان با طرح ها و نقشه های مختلف سعی بر براندازی این انقلاب داشته و دارند اما ؛ این انقلاب همواره در پناه خداوند متعال و زیر سایه ی حضرت ولی عصر(عج) تا به حال توانسته است پستی و بلندی های ناشی از فتنه و فتنه گران را با موفقیت طی نموده و از این به بعد هم به حمد الهی خواهد توانست با برقراری صلح و عدالت زمینه ساز ظهور ولی نعمت و مولایمان باشد.
به گونه ای که امام خمینی(ره) فرمودند:«انقلاب ما نقطة شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام، به پرچمداري حضرت حجت ارواحنا فداه است كه خداوند بر همة مسلمانان و جهانيان منت نهد و ظهور فرجش را در عصر حاضر قرار دهد.(۲) »
درواقع صاحب اصلی انقلاب اسلامی ایران حضرت مهدی علیه السلام است و این انقلاب با امدادهای غیبی الهی و دعای خیر حضرت مهدی علیه السلام به پیروزی رسید و تا كنون پایدار مانده و ان شاءالله به بزرگترین انقلاب الهی تاریخ زندگانی بشر،انقلاب جهانی مهدوی متصّل خواهد شد. این حقیقت در احادیث پیامبر اکرم و امامان علیه السّلام پیش بینی گردیده است.

"پيامبر صلّي الله عليه و آله فرمودند: مردم از مشرق قيام مي‌كنند و زمينه را براي انقلاب جهاني مهدي (عج) فراهم مي‌سازند. امام صادق عليه السّلام: خداوند سبحان قم و اهلش را براي رساندن پيام اسلام قائم مقام حضرت ولي عصر مي‌گرداند و دانش از اين شهر به شرق و غرب عالم منتشر مي‌گردد و آن گاه قائم ظهور مي‌كند. (۳) "
امام باقر عليه السّلام: "مي‌بينم گروهي از مشرق زمين قيام مي‌كنند و طالب حق مي‌باشند امّا آنان را اجابت نمي‌كنند، مجدداً بر خواسته‌هايشان پافشاري مي‌كنند امّا مخالفان نمي‌پذيرند وقتي چنين وضعي را مشاهده مي‌كنند، شمشيرها را به دوش كشيده و در مقابل دشمن مي‌ايستند. اين جاست كه پاسخ مثبت مي‌گيرند امّا اين بار هم نمي‌پذيرند تا اين كه همگي با هم قيام مي‌كنند و آن چه به دست مي‌آورند (انقلاب) جز به دست تواناي صاحب شما (حضرت مهدي (عج)) به كس ديگري نمي‌سپرند. كشته‌هاي آنان شهيد محسوب مي‌گردد، اگر من آن زمان را درك مي‌كردم خويشتن را براي صاحب اين امر نگه مي‌داشتم. (۴) "
قیام امام خمینی به طور عملی زمینه ساز انقلاب بزرگ مهدوی است این مساله را با توجه به متناسب بودن دستاوردهای این انقلاب، با هدفهای انقلاب امام مهدی (عج) استدلال می کنیم و این استدلال نقش مهمی در اثبات صحت این احادیث دارد با توجه به اینکه احادیث از سرچشمه های وحی صادر شده است، حتی اگر سندهای آنها مورد خدشه باشد; آنچه که نهضت امام خمینی به وجود آورده، با آنچه این اخبار از آن خبر داده تطبیق می کند. هر چند این اخبار بیش از هزار سال پیش از وقوع این نهضت صادر شده است، یعنی در زمانی که اوضاع آن روز طوری نبوده که حتی اشاره ای بر آنچه که این احادیث از آن خبر می دهند، {مثل نقش ایران در زمینه سازی برای ظهور امام مهدی موعود (عج) } وجود داشته باشد و این ثابت می کند که آنچه از اخبار وارد شده، اخباری غیبی است که صدور آن جز از سرچشمه وحی، یا از کسی که از اخبار غیبی آگاه است، ممکن نیست. انقلاب ما، زنگ بیدارباشی است برای تحول بزرگی که جهان، قرن ها در انتظار تحقق آن است. تحول بزرگی که به حاکمیت کفر و استکبار پایان می دهد و بساط ظلم و بی عدالتی را از پهنه گیتی برمی چیند . بینش عمیق نسبت به حق تعالی و اطاعت او، معرفت و اطاعت از امام، فنا در امام و آرمان های او، سجایای اخلاقی، ساده زیستی و مردمی بودن، عدالت خواهی، جهادگری و شهادت طلبی، شجاعت، قاطعیت، ادای حقوق امام، عشق به مردم و مستضعفان، تهجد و پارسایی، اعتقاد راسخ به فرهنگ زمینه سازی مهدویت، برخاسته شدن از دل مردم و مستضعفین، پیروی از ولی فقیه، عشق به قرآن و تفسیر، جوان گرایی، سخت کوشی، عاشورایی بودن، فروتنی در برابر مؤمنان و گردن فرازی در مقابل کافران و سلمان گونه و مالک گونه از خصایص و ویژگی های یک نظام اسلامی وزمینه ساز است.(۵)

 

پینوشت ها:
۱-  روزنامه رسالت -1389/05/03 – مقاله انقلاب ايران، زمينه‌ساز انقلاب منجي –نویسنده: حميدرضا جوادي-http://www.resalat-news.com/Fa/?code=33582
۲- صحيفة نور امام خمینی، ج 21، ص 180.
۳- سنن ابن ماجه، ج 2، ص 1368، حديث 4088؛ و عقد الدرر، ص 125، به نقل از زمينه سازان ظهور، اسدالله شهيدي، ص 196، چ پرهيزگار قم
۴- بحار الانوار، محمد باقر مجلسي، ج 52، ص 243، چ اسلاميه.
۵- کتاب "با جاری انتظار" – تالیف حجت الاسلام والمسلمین سید مسعودپور سید آقایی – انتشارات مؤسسه آینده روشن